مقایسه مواد مغذی زیتون سیاه و زیتون سبز

زیتون یکی از مفیدترین میوه های شناخته شده برای سلامت است. تفاوت زیتون سبز و زیتون سیاه در زمان چیده شدن آن ها است. زیتون سبز زودتر از درخت برداشت می شود و به اصطلاح خام است ولی زیتون سیاه دیرتر از درخت چیده می شود و به اصطلاح رسیده است. 

در واقع زیتون سبز و سیاه از یک نوع هستند فقط تفاوتشان در زمان چیدن زیتون است. زیتون سبز بعد از این که میرسد تغییر رنگ داده و تبدیل به زیتون سیاه میشود.

طعم زیتون سیاه تلخ است بنابراین برای این که قابل خوردن شود با آب نمک ، شوری آن را میگیرند. از آنجا که زیتون سیاه اغلب به شکل زیتون شور مصرف میشود بنابراین باید مراقب مصرف روزانه خود باشد. زیتون شور معمولا حاوی 65 درصد سدیم است که برای فشار خون مضر است بنابراین سعی کنید حتما قبل از استفاده آن را در آب بیندازید که شوری اش کم شود و روازنه بیشتر از 10 – 15 عدد زیتون شور مصرف نکنید. 

اغلب مردم تصور میکنند زیتون به دلیل این که چربی زیادی دارد باعث چاقی خواهد شد ولی عملا وجود چربی های غیر اشباع در زیتون باعث میشود نتوانید تعداد زیادی زیتون مصرف کنید و احساس سیری زودرس به شما می دهد بنابراین باعث افزایش کالری مصرفیتان نشده و عامل چاقی نیست. 

ولی از سویی دیگر زیتون شور به دلیل وجود نمک زیاد میتواند عامل احتباس آب در بدن شود. ترازو نمی تواند تفاوتی بین افزایش وزن حاضل از ذخیره چربی یا احتباس آب در بدن را تشخیص دهد . بنابراین همین احتباس آب باعث بالا رفتن وزنتان خواهد شد. 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید